Finančná gramotnosť, pojem, ktorý je pre mnohých záhadou. Čo to vlastne znamená byť finančne gramotný?
Definícia finančnej gramotnosti znie: Finančná gramotnosť je súbor znalostí, ktoré človeku dávajú možnosť porozumieť financiám a správne s nimi zachádzať v rôznych životných situáciách. Finančná gramotnosť nemá stanovené pravidlá, podľa ktorých je možné určiť, či je človek finančne gramotný alebo nie. V zásade platí, že človek by mal byť schopný peniaze zarobiť a ak ich zarobí toľko, aby pokryli jeho mesačné výdaje a niečo mu zvýšilo, môže o sebe povedať, že je finančne gramotný
Vláda Slovenskej republiky zadefinovala návyky, ktoré by mal stredoškolák získať počas štúdia. Patria medzi ne:
1) „Nemíňaj viac ako zarobíš“ zamysleli ste sa nad tým, že už povoleným prečerpaním na účte porušujete toto prvé pravidlo? Banky nám automaticky ponúknu rezervu, na nepredvídané udalosti. Žiaľ za túto rezervu platíte banke a ak sa skutočne stane niečo nepredvídané, môžete sa dostať do veľkých problémov. Na nepredvídané udalosti sú určené iné produkty na finančnom trhu – kvalitné rizikové poistenia.
2) Sledujte svoje výdavky – na zodpovedné vyhodnotenie vlastných výdavkov je potrebný aspoň 1 rok. Pretože počas roka sú mesiace, keď potrebujete viac peňazí (dovolenky, škola, Vianoce apod.) a obdobia, keď potrebujete menej peňazí. Zamyslite sa, kde je možné ušetriť.
3) Rozlišujte čo je aktívum a čo pasívum. Aktívom je majetok, ktorý peniaze prináša (napr. nehnuteľnosť, ktorú prenajímate) . Pasívom je majetok, ktorý vytvára náklady (napr. nehnuteľnosť, v ktorej bývate)
Ak uvažujete napríklad nad obstaraním vlastného bývania nespoliehajte sa na jednoduchšiu cestu , že Vám banka požičia, je to záväzok na veľa rokov a jeho hrozbu si uvedomíte až neskôr. Snažte sa postarať o časť nákladov z vlastných prostriedkov. Sporte
Ako efektívne používať finančné služby?
Nekupujte v banke alebo v poisťovni všetko čo sa Vám na prvé počutie páči. Hlavne nekupujte hneď. Zodpovedne zvážte aké parametre má ponúkaný produkt, či ho potrebujete a aký úžitok Vám prinesie.
Ako sa orientovať v problematike?
V zásade máte dve možnosti:
1) Čítajte zmluvné podmienky a drobné písmenka
2) Obráťte sa na dobrého poradcu 🙂